کاشت مو طبیعی اصفهان

قرص فینستراید جهت ریزش مو و عوارض آن

قرص فینستراید جهت ریزش مو و عوارض آن

موثر ترین دارویی که برای درمان طاسی ژنتیک به اثبات رسیده است،فینستراید است.این دارو برای اقایانی که از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند تجویز می گردد.پروپشیا نام تجاری فینستراید است.فینستراید دارویی بود که در ابتدا کارآیی آن توسط اداره غذا و داروی آمریکا جهت درمان بزرگی پروستات به اثبات رسیده بود.در بعضی بیمارانی که تحت درمان بزرگی پروستات با این دارو بودند مشاهده شد که این دارو کاهش ریزش مو و یا رشد مجدد موهایی که جدیدا ریزش پیدا کرده اند می گردد.

پس از سال ها بررسی و مطالعه در سال 1998 فینستراید به شکل قرص با دوز پایین تری نسبت به درمان پروستات به عنوان یک درمان ضد طاسی پذیرفته شد.

در حالی که برای درمان بزرگی پروستات از نوع 5میلی گرمی این دارو استفاده می شود،جهت درمان ریزش مو از قرص های 1میلی گرمی ان با نام تجاری پروشیا استفاده می شود.برای درمان طاسی،دوزاژ پایین تر کافیست.

فینستراید به صورت موثری آنزیم 5- آلفا رداکتاز را که باعث تبدیل تستوسترون به DHT می باشد را مهار می نماید.با مهار تبدیل تستوسترون به DHT از اثر DHT بر فولیکول های موی حساس به DHT پیشگیری می شود.این عمل باعث توقف ریزش مو شده و در بسیاری حالات از این دارو به صورت منظم منجر به رشد مجدد موهایی که جدیدا ریزش پیدا کرده است.

درمان دائمی لازم است تا این اثر پا بر جا بماند.زیرا آنزیم 5--آلفا رداکتاز به تبدیل تستوسترون به DHT در صورت قطع درمان ادامه خواهد داد.با این حال فایده استفاده از فینستراید در هر دوره زمانی مشخص است.فینستراید زمان را برای آقایان با استعداد ژنتیکی به طاسی می خرد. به این صورت که: پیام DHT در جهت توقف رشد مو باید سال ها و دهه ها ادامه یابد تا فولیکول های حساس به DHT قطع شود،فرمان متوقف شده است.مثلا فرد 30 ساله ای که باید تا 60 سالگی کاملا طاس گردد اگر 20 سال به مصرف فینستراید ادامه دهد ،طاسی وی تا 30 سالگی به اخیر می افتد.یعنی در طی این 20سالی که دارو مصرف کرده است،ماشین زمان ریزش مو را به مدت 20 سال متوقف  کرده است.

با مصرف فینستراید،درجه ریزش مو کاهش می یابد و در بسیاری حالات متوقف می گردد.در بسیاری حالات تعدادی از فولیکول های موی مینیاتوری شده،به سایز نرمال باز می گردند و شروع به رشد مجدد موهایی با سایز نرمال می نماید که این مسئله باعث افزایش حجم موها می گردد.درجه رشد مجدد می تواند از رشد مجدد خفیف تا رشد بسیار قابل توجه متغیر باشد.

مطالعات کلینیکی نشان داده است که فینستراید به مردان کمک می نماید تا مو های خود را حفظ کنند.در یک مطالعه 2 ساله،83% مردانی که فینستراید مصرف کردند مو های ناحیه بالای سر حفظ شده بود.در همین مطالعه 17% مردانی که فینستراید مصرف کردند هنوز ریزش مو داستند.

فینستراید همچنین می تواند به رشد مجدد مو ها کمک نماید. در یک مطالعه 2 ساله دیگر،66%مردانی که فینستراید دریافت می کردند،رشد مجدد مو در ناحیه قله سر داشتند.در این مطالعه فقط 1%مردانی که فینستراید مصرف می کردند ریزش مو در ناحیه قله سر داشتند.

بی ضرر بودن مصرف این دارو پس از سالها مطالعه و قبل از آن که برای درمان ریزش موی سر پذیرفته شودبه اثبات رسیده است.تحقیقات نشان داده است که این دارو فقط بر آنزیم 5—آلفا – رداکتاز اثر می گذارد و بر دیگر هورمون های خونی همانند تستوسترون فاقد اثر است.باید دانست که فینستراید ضد هورمون مردانه (آندروژن)نیست و بر عکس سطوح تستوسترون در خون غالبا با مصرف فینستراید 10-15%افزایش می یابد.

نشان داده شده است که فینستراید در درمان طاسی سر وقتی به شکل قرص استفاده می گردد در دوز هایی که به مراتب پایین تر از درمان بزرگی پروستات است موثر می باشد.یعضی از عوارض جانبی درمان با فینستراید ممکن است حتی در اقایان مفید باشد همانند کوچک شدن پروستات در آقایانی که مستعد بزرگی پروستات هستند.بعضی پزشکان معتقدند که دوز های پایین فینستراید در افرادی که از نظر ژنیتیکی مستعد بزرگی پروستات یا بدخیمی پروستات باشند ممکن است حالت محافظت کننده داشته باشد.

دوز روزانه یک عدد قرص 1 میلی گرمی دوز معمول تجویز این دارو برای درمان ریزش مو می باشد.باید دانست که این دارو یک درمان موقت است یعنی با قطع مصرف قرص روند ریزش ادامه می یابد.این دارو فقط برای مصرف آقایان است و توسط FDA جهت مصرف خانم ها یا اطفال تایید نشده است.خانم ها از مصرف آن سودی نمی برند چون بیشترین تاثیر ان بر نوع  آنزیم 5---آلفا رداکتاز است که ابتدائا در غدد پروستات ساخته می گردد و خانم ها فاقد غده پروستات می باشند.مصرف این قرص در خانم هایی که تحت درمان با آن بوده و حامله می گردند ممکن است باعث دو جنسی شدن نوزاد پسر گردد.مصرف فینستراید در 2-1% افراد ممکن است باعث کاهش میل جنسی گردد که در نتیجه ی کاهش DHT گردش کننده در خون می باشد.در این حالات درمان با ویاگرا یا قطع فینستراید توصیه می گردد.همچنین در بعضی افراد غیر ممکن است موجب کاهش حجم مایع انزالی گردد ولی فعالیت اسپرم ها نرمال باقی می ماند که قطع فینستراید باعث بازگشت این حالت می گردد.
کاشت مو طبیعی اصفهان
اینستاگرام دکتر رجالی تلگرام دکتر رجالی تماس با دکتر رجالی کلینیک دکتر رجالی فیس بوک دکتر رجالی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کلینیک آفتاب می باشد.
Web Analytics